Hasta Bakıcı Arıyorum

Hasta bakıcısı: Hasta bakıcılığı sabır ve emek ister…

Hastalığın niteliği veya ağırlığı bir hastane tedavisini gerektirmiyorsa, hastanın evde tedavi edilip bakılmamasını için ortada hiçbir neden yoktur.

Evde hasta bakımı yapacak kişinin bu konuda daha önce böyle bir deneyimde bulunmuş, titiz ve duyarlı bir insan olmalıdır. Hastanın kendini iyi hissetme ve iyileşme sürecinin hızlanması açısından, hasta bakıcının pozitif ve güler yüzlü işini yapması ve hastaya moral vermesi çok ama çok önemlidir. Meslek edinmiş bakıcılık, yüksek ahlak, ruhsal, vücutsal dikkat ve özen gerektirir. Hastaların güvenini kazanarak onların en güçlü dönemlerinde sakinleştirip rahatlamalarını sağlayabilmelidirler. Hasta bakıcıların giyim ve kuşamlarına, temizliklerine önem vermeleri gerekir. Başladıkları işi ara vermeden bitirmeleri, sakin olmalar ve yüksek sesle konuşmamaları aranan niteliklerdir. Ailenin ve hastanın isteğine görevde bay veya bayanda olabilir. Bu konuda hastanızı güvenle emanet edebileceğiniz özenle seçtiğimiz hasta bakıcısı adaylarımızı sizlere sunuyoruz.

  • Hasta bakıcısı bireylere beslenme, genel vücut temizliği, hareket, uygun yatak pozisyonu gibi temel gereksinimlerini karşılayacak bakım hizmeti verir,
  • Hasta bakıcısının en önemli sorumluluğu yaşlı veya hastanın kullanması gereken ilaçları düzenli ve dikkatli vermesidir. Hasta bakıcısı hastanın her durumunu gözlemler ve değişik bir durumla karşılaştığında gerekli kişilere durumu derhal aktarır.
  • Hasta bakıcısı tansiyon, ateş, nabız, solunum gibi günlük sağlık göstergelerinin kontrolünü yapar,
  • Hasta bakıcısı bireylere acil durumlarda ilkyardım kurallarını uygular (eğitimli ,diplomalı ve sertifikası olması gerekir )
  • Hastanın hekim tarafından planlanan tedavisinin uygulanmasını sağlamak için enjeksiyon, pansuman, yara bakımı, sonda bakımı vb. tıbbi girişimleri yapar, ilaç tedavilerini uygular,
  • Sosyal ve fiziksel rehabilitasyona gereksinimi olan yaşlılara planlanan programların uygulanmasında yardımcı olur,
  • Hasta bakıcısı çalışırken her hangi bir konuda yaşlıların yakınları, sağlık personeli ile iletişim halinde olabilmelidirler.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir